MENU
MENU
Twój koszyk
Produkt dodany Zaktualizowane Produkt usunięty Nie ma produktów w magazynie Wpisałeś złą wartośc

No products in the cart.

Terapia młodzieży

Terapia dla młodzieży to specjalistyczna forma psychoterapii skierowana do nastolatków, którzy borykają się z problemami emocjonalnymi, behawioralnymi, społecznymi lub rozwojowymi. Okres dojrzewania jest szczególnie burzliwy i trudny, zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodziców, co sprawia, że terapia może być bardzo pomocna w rozwiązywaniu problemów typowych dla tej grupy wiekowe. W dzisiejszych czasach świat stracił swoją stabilność, co często wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie emocjonalne rodziców i dzieci. Przed młodymi ludźmi stoi wiele wyborów i wyzwań, a okres dojrzewania często cechuje poczucie zagubienia. Jeżeli więc młoda osoba cierpi na któryś z wymienionych niżej problemów, zachęcamy do terapii w naszej placówce. 
Zajmujemy się następującymi zagadnieniami:
-zaburzenia odżywiania,
-zaburzenia nawyków i popędów,
-uzależnienia od substancji,
-uzależnienia od czynności (hazard, internet, komputer, fonoholizm, pornografia itp.),
-depresja,
-zaburzenia lękowe,
-zaburzenia nastroju,
-nieprawidłowo kształtująca się osobowość,
-problemy szkolne,
-problemy w komunikacji z rodzicami, rodzeństwem lub rówieśnikami,
-traumy,
-zachowania autodestrukcyjne (samookaleczanie, autoagresji, próby samobójcze),
-zachowania destrukcyjne (problemy z agresją).

 

Terapia nastolatka wymaga kompleksowych oddziaływań. Bez zaangażowania Rodziców efekty mogą być niezadowalające. Spotkania rodzicielskie w terapii nastolatka są kluczowe z wielu powodów.Wsparcie rodziców jest niezbędne w procesie terapeutycznym. Spotkania rodzicielskie pomagają ustalić, jak rodzina może wspierać nastolatka na co dzień, np. poprzez budowanie zdrowej komunikacji, zmniejszanie stresu czy wprowadzanie pozytywnych zmian w codziennej rutynie. Rodzice mają wiedzę na temat rozwoju dziecka i trudności, z którymi się zmagał w konkretnych okresach rozwojowych. Terapeuta może pomóc Rodzicom i Nastolatkowi lepiej komunikować się, co może redukować konflikty, frustrację i niezrozumienie w domu. Współpraca rodziców z terapeutą może zmienić dynamiczne, problematyczne wzorce w relacjach. Terapeuci często wskazują, że wsparcie rodziców zwiększa efektywność terapii. Spotkania rodzicielskie pozwalają na omówienie postępów i ewentualnych trudności w procesie terapeutycznym oraz na dostosowanie strategii do realiów domowych. Rodzice często nie są świadomi głębszych problemów swoich dzieci lub nie rozumieją ich w pełni. Spotkania terapeutyczne pomagają rodzicom uzyskać pełniejszy obraz trudności, z jakimi boryka się ich dziecko, i lepiej zrozumieć jego perspektywę. Spotkania rodzicielskie pomagają budować zaufanie i bliskość w rodzinie, co sprzyja zarówno rozwojowi emocjonalnemu nastolatka, jak i poprawie relacji między wszystkimi członkami rodziny. Często problemy młodzieży wynikają z napięć w rodzinie. Spotkania z rodzicami mogą pomóc rozwiązać szersze trudności w rodzinie, które przyczyniają się do problemów emocjonalnych czy behawioralnych nastolatka.

Dlatego w naszym Centrum Psychoterapii kładziemy nacisk na wspólne spotkania Rodziców/Opiekunów prawnych, Dziecka i Psychoterapeutów. Obecność dwójki Rodziców/ Opiekunów prawnych jest konieczna chyba, że któryś z Rodziców jest pozbawionych praw rodzicielskich.
Jak to wygląda w praktyce.

Diagnoza obejmuje w sumie 8 spotkań i jest przeprowadzana przez dwóch Psychoterapeutów.
Pierwsze  spotkanie odbywa się w gronie rodzinnym z dwoma terapeutami. Jego celem jest wstępne nakreślenie problematyki do pracy oraz podpisanie zgodny na sesje diagnostyczne nieletniego.
Kolejne trzy spotkania odbywają się odrębnie. Jeden z Terapeutów ma trzy sesje diagnostyczne z dzieckiem a drugi Terapeuta trzy sesje rodzicielskie z Rodzicami.  Jeden z Terapeutów staje się terapeutą Dziecka, a drugi Rodziców. W sumie na tym etapie odbywa się 6 sesji.
Ostatnia sesja odbywa się również w asyście Rodziców. Ponownie spotykają się Rodzice z Dzieckiem oraz dwóch Psychoterapeutów. Ta sesja służy uspójnieniu celów, przedstawieniu wstępnej diagnozy i strategii pracy oraz regularności sesji terapii.

Dlaczego terapia dla młodzieży jest ważna?

  1. Okres zmian i wyzwań. Młodzież przechodzi przez intensywne zmiany fizyczne, emocjonalne i społeczne. Mogą pojawiać się trudności z tożsamością, presją społeczną, trudnościami szkolnymi, a także z konfliktami rodzinnymi i rówieśniczymi.

  2. Rozwój emocjonalny. W okresie dojrzewania młodzi ludzie uczą się radzenia sobie z silnymi emocjami, które mogą wydawać się przytłaczające. Terapia może pomóc w zrozumieniu i zarządzaniu tymi emocjami.

  3. Wsparcie w trudnych sytuacjach. Młodzież może doświadczać wielu trudnych sytuacji, takich jak:

    • Problemy z samooceną.
    • Lęki i depresja.
    • Problemy związane z rówieśnikami, takie jak bullying (prześladowanie).
    • Zaburzenia odżywiania.
    • Problemy behawioralne i trudności z kontrolowaniem emocji.
    • Kryzysy tożsamości, związane z orientacją seksualną lub poczuciem przynależności.

Zapraszamy do wspólnej pracy!

STANDARDY DLA MAŁOLETNICH:

Witaj! Bardzo cieszymy się, że jesteś z nami. Twoje bezpieczeństwo
i dobre samopoczucie jest dla nas najważniejsze. Zależy nam, abyś poczuł się u nas swobodnie i pewnie, świadomy, że troszczymy się o Twoje dobro. Oto kilka punktów, dzięki którym będziesz czuł się u Nas dobrze:

1. Jesteśmy dla nas ważny! W naszym Centrum Psychoterapii możesz spotkać personel/psychoterapeutę, który jest tutaj aby Ci pomagać, wspierać Cię, sprawić, byś czuł się szczęśliwy i dobrze spędzał czas. Jeśli coś Cię niepokoi, smuci lub jeśli ktoś Cię źle traktuje, chcemy o tym wiedzieć. Zawsze możesz zwrócić się do psychoterapeuty.

2. Bezpieczne miejsce. Stworzyliśmy zasady, które pomagają nam wszystkim czuć się tutaj dobrze
i bezpiecznie. Szanujemy siebie nawzajem, słuchamy i rozmawiamy, kiedy coś nam nie pasuje. Pamiętaj, że Twoje uczucia są ważne i zasługują na szacunek.

3. Twoja prawa. Masz prawo do szczęścia, bezpieczeństwa i ochrony. Jeśli coś Cię niepokoi lub czujesz, że Twoje granice są przekraczane, ważne jest, abyś to zgłosił. Masz prawo być słuchanym.

4. Brak przemocy. Nikt nie może Cię tu krzywdzić, ani fizycznie, ani słowami, ani na żaden inny sposób. Jeśli coś takiego się zdarzy, musisz to natychmiast powiedzieć psychoterapeucie lub innej dorosłej osobie, która przebywa z Tobą w Centrum Psychoterapii.

5. Prawo do prywatności. Dbamy o to, aby Twoje dane osobowe były bezpieczne. Informacje o Tobie są chronione i dostępne tylko tym, którzy mają na to Twoją i Twoich rodziców zgodę.

7. Ważne telefony

  • Pogotowie Ratunkowe: 112 – W każdej sytuacji, gdy Twoje życie lub życie kogoś innego jest zagrożone, niezbędne jest natychmiastowe działanie. Operatorzy skierują Twoje zgłoszenie
    do odpowiednich służb ratunkowych: policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej.
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 – Dzwoniąc pod ten numer możesz porozmawiać o wszystkim, co Cię niepokoi.

8. Pamiętaj:

  • Masz prawo czuć się bezpiecznie.
  • Jeśli coś Cię niepokoi, powiedz o tym dorosłemu.
  • Twoje uczucia są ważne i zasługują na szacunek.

Jesteśmy tutaj, by wspierać Cię i zapewnić, że czas spędzony w naszym Centrum Psychoterapii będzie dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, zawsze możesz do nas podejść. Chcemy, abyś czuł się tutaj jak w domu!

Jak rozmawiać z młodzieżą?

Jeśli przeżywasz trudności, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy!!!!

800 702 222 Całodobowo, Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
800 121 212 Całodobowo, Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 Całodobowy, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
112 Numer alarmowy w sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia

Inne numery możesz znaleźć np. na stronach:

www.zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe

www.pokonackryzys.pl

www.116111.pl

ZAKOPANE
Podhalańskie Centrum Psychoterapii
ul. Chyców Potok 8
 34-500 Zakopane (budynek Zawratu)

KRAKÓW
Krakowskie Centrum Psychoterapii
ul. Przemyskiej 8/4 
31-036 Kraków (dzielnica Kazimierz, Stare Miasto)
NOWY SĄCZ
Sądeckie Centrum Psychoterapii
ul. Antoniego Dunajewskiego 8/4
33-300 Nowym Sączu
(obok Poczty Polskiej na Starym Mieście)
@Copyright 2021 PCP
envelopephonecrossarrow-leftarrow-rightarrow-right-circle