MENU
MENU
Twój koszyk
Produkt dodany Zaktualizowane Produkt usunięty Nie ma produktów w magazynie Wpisałeś złą wartośc

No products in the cart.

Coaching

Konsultacje indywidualne

Jeśli masz wrażenie, że doświadczasz stagnacji, jakiegoś rodzaju „utknięcia” w twoim życiu (całościowo, lub w jakimś jego aspekcie – np. masz wrażenie, że nie znajdujesz spełnienia w pracy) serdecznie zapraszamy na coachingowe konsultacje indywidualne w Podhalańskim/Krakowskim/Sądeckim Centrum Psychoterapii.

Czym jest coaching w ujęciu The John Maxwell Team?

Coaching to przede wszystkim relacja Coacha z jego Klientem. Profesjonalny Coach umawia się ze swoim Klientem na relację pełną zaufania, sprzyjania Klientowi. Wszystko, co zostanie wypowiedziane w obecności Coacha, pozostanie tajemnicą pomiędzy Nim, a Jego Klientem.

Coach będzie towarzyszył Klientowi w odkrywaniu Jego marzeń, planów, zamierzeń. Najpierw zmierzymy się z tym, co nieodkryte lub od dawna widoczne, lecz nigdy nie nazwane. Prawidłowa i odważna diagnoza obszarów, które Klient chce rozwinąć – to już ogromny sukces. Często bywa tak, że żyjemy życiem, które tak naprawdę nie daje nam poczucia spełnienia, a sami mamy wrażenie, jakby fundamentalne decyzje o nas wciąż podejmował ktoś inny. Niby wiemy, że „jesteśmy kowalami swojego losu”, jednak nie tego uczono nas w szkołach… a bywa, że codzienne obowiązki stale trzymają nas na dystans od naszych marzeń i funkcjonowania zgodnie z unikalnymi talentami, które przecież każdy z nas ma.

Oto kilka kluczowych powodów, dlaczego coaching jest pomocny i wartościowy:

  1. Rozwój osobisty i zawodowy. Coaching pomaga ludziom lepiej zrozumieć swoje mocne strony, talenty oraz obszary do rozwoju, co prowadzi do poprawy ich umiejętności, samodyscypliny i pewności siebie. W kontekście zawodowym może pomóc w rozwoju kariery, lepszym zarządzaniu czasem czy poprawie relacji w pracy.

  2. Osiąganie celów. Coach pomaga w definiowaniu i realizacji konkretnych celów. Poprzez ukierunkowane pytania i metody coachingu, osoba poddawana procesowi ma szansę lepiej sprecyzować swoje marzenia i przekuć je w realistyczne, mierzalne cele.

  3. Zmiana nawyków. Coaching wspiera w procesie zmiany niekorzystnych nawyków lub przekonań, które mogą hamować rozwój osobisty. Coach pomaga zidentyfikować przeszkody, które stoją na drodze do zmiany, oraz wspiera w ich przezwyciężaniu.

  4. Lepsze radzenie sobie z wyzwaniami. Coaching oferuje wsparcie w trudnych momentach życiowych lub zawodowych, pomagając ludziom przejść przez zmiany, radzić sobie z kryzysami, stresem lub wypaleniem zawodowym.

  5. Zwiększenie samoświadomości. Praca z coachem pozwala lepiej poznać siebie – swoje emocje, motywacje, potrzeby i wartości. Dzięki temu łatwiej podejmować decyzje zgodne z własnymi priorytetami i przekonaniami.

  6. Motywacja i odpowiedzialność. Coaching pomaga w utrzymaniu motywacji i zaangażowania. Proces coachingowy często wiąże się z regularnym monitorowaniem postępów, co sprawia, że osoby czują większą odpowiedzialność za realizację swoich zamierzeń.

Coaching to więc skuteczne narzędzie do rozwoju, zmiany i osiągania pełniejszego potencjału, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

 

Coach stoi zawsze po stronie swojego Klienta. Nie ocenia Go, nie wychowuje, nie mówi też – co Klient powinien zrobić w życiu albo na przykład jaką pracę powinien podjąć. To Klient wie najlepiej, co przyniesie Mu największą radość, poczucie spełnienia – innymi słowy – co musi się wydarzyć, by sam o sobie mógł powiedzieć, że jest człowiekiem sukcesu.

Coach pomaga Klientowi zadając Mu pytania, wspiera w planowaniu działań a następnie w ich realizacji. Klient nie jest sam również wtedy, gdy okaże się, że popełnił błąd. John Maxwell powiedział kiedyś: „Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz” – tak więc pomagamy Klientom wyodrębnić naukę z przeszłych porażek, aby nie popełnić znowu tego samego błędu.

Coaching i psychoterapia to dwa różne podejścia do wsparcia osobistego, choć oba pomagają w rozwoju i osiąganiu lepszego funkcjonowania. Oto główne różnice między nimi przedstawione dla Państwa w skrócie i uproszczeniem:

1. Cel:

  • Coaching: Skoncentrowany na przyszłości, celach i rozwoju osobistym lub zawodowym. Coach pracuje z osobą nad określaniem i osiąganiem konkretnych celów, takich jak rozwój kariery, poprawa umiejętności czy zmiana stylu życia.
  • Terapia: Skupia się na problemach emocjonalnych lub psychicznych, często koncentrując się na przeszłości, aby lepiej zrozumieć obecne trudności. Terapeuta pomaga rozwiązywać problemy psychiczne, zaburzenia, traumy i inne trudności emocjonalne.

2. Kto korzysta:

  • Coaching: Skierowany do osób, które chcą poprawić swoje osiągnięcia, rozwijać umiejętności lub zmienić coś w swoim życiu, ale nie mają poważnych problemów psychicznych.
  • Terapia: Zazwyczaj korzystają z niej osoby, które borykają się z problemami emocjonalnymi, zdrowiem psychicznym (depresja, lęki, traumy), które mają wpływ na ich codzienne funkcjonowanie.

3. Podejście i metodologia:

  • Coaching: Ma bardziej praktyczny i celowy charakter. Coach zadaje pytania, motywuje, oferuje wsparcie i narzędzia do samodzielnego rozwiązania problemów. Praca odbywa się na zasadzie partnerstwa.
  • Terapia: Jest bardziej złożonym procesem, który obejmuje głębszą analizę emocji, myśli i zachowań. Terapeuci stosują różne podejścia kliniczne (np. terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna) i często zajmują się przeszłymi traumami.

4. Uprawnienia i kwalifikacje:

  • Coach: Coaching nie wymaga licencjonowania, które zdobywa się kończąc szkołę psychoterapeutyczną (choć istnieją certyfikaty dla coachów), a osoby z różnych środowisk mogą praktykować coaching. 
  • Terapeuta: Terapeuci (psycholodzy, psychiatrzy, psychoterapeuci) mają wykształcenie i ukończone szkoły terapeutyczne do pracy klinicznej. Posiadają wiedzę specjalistyczną w dziedzinie zdrowia psychicznego i są odpowiedzialni za pomoc osobom z problemami emocjonalnymi lub psychicznymi.

5. Przeszłość vs przyszłość:

  • Coaching: Koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości, pomaga w osiąganiu celów i zmianie nawyków.
  • Terapia: Często wymaga analizy przeszłości, aby lepiej zrozumieć obecne trudności i pomóc w leczeniu problemów psychicznych.

6. Rodzaj problemów:

  • Coaching: Obejmuje bardziej "zdrowe" wyzwania życiowe – takie jak planowanie kariery, rozwijanie umiejętności, poprawa relacji, zarządzanie czasem.
  • Terapia: Skupia się na głębszych problemach, takich jak lęki, depresja, traumy, uzależnienia, zaburzenia osobowości itp.

Podsumowując. Coaching to narzędzie do rozwoju osobistego i osiągania celów, skierowane do osób, które są gotowe na zmiany i chcą się rozwijać. Terapia natomiast jest bardziej skierowana na leczenie problemów emocjonalnych i psychicznych, które mogą uniemożliwiać funkcjonowanie w codziennym życiu.


Serdecznie zapraszam!

Łukasz Zawiślak
Certyfikowany Coach Trener Mówca JMT

ZAKOPANE
Podhalańskie Centrum Psychoterapii
ul. Chyców Potok 8
 34-500 Zakopane (budynek Zawratu)

KRAKÓW
Krakowskie Centrum Psychoterapii
ul. Przemyskiej 8/4 
31-036 Kraków (dzielnica Kazimierz, Stare Miasto)
NOWY SĄCZ
Sądeckie Centrum Psychoterapii
ul. Antoniego Dunajewskiego 8/4
33-300 Nowym Sączu
(obok Poczty Polskiej na Starym Mieście)
@Copyright 2021 PCP
envelopephonecrossarrow-leftarrow-rightarrow-right-circle